Моделите на Добри Ст Грабчев

Тук драги, можете да се фукате с моделите си
Добри Грабчев
Регистриран: 08 дек 2016 17:20

Re: Моделите на Добри Ст Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 09 фев 2020 20:03

Аз се опитвам да покажа моделите си във времето.Има още.
Знам, че кордовите бяха основни.Имаше прекрасни копия на модели като пример Вилгата на Генко...Копията са особен вид модели...стационарни и летящи...Вторите поради претоварване с механизми стават доста уязвими...При Радио управляемите има още две координати за управление!
Не виждам по отчаен клас от РЦ копия...Защо ли?Обикновено след първия или няколко полета ако не се разбият остават закачени завинаги ..Съдба!

Добри Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 10 фев 2020 18:19

Акробатики... но след световното в Италия като видях хеликоптерите си казах, че това чудо трябва да се изучава и да го направя.Между другото в Централния Клуб по авиомоделизъм София, някой беше внесъл един БЕЛ 212.Не ми го дадоха а някой го потроши.Видя ми се много глупаво изработен, защото за да свалиш една система/ примерно вала/трябва да го разглобиш целия.
Реших сам да си направя въртолет.
Витлото беше с фиксирана стъпка!
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
Марин
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Мнение от Марин » 10 фев 2020 19:16

Чудно ми е как си се навил да караш сред толкова много хора :roll:

Добри Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 10 фев 2020 19:32

На клипа е следващия хеликоптер...Доста издържа и после го дадох на един приятел който буквално го съсипа...Остана корпуса, закачен на един пирон в гаража.
А полетите аистина бяха опасни както и сега.Какво да правя, заповед на шефовете.Даже в Пловдив на мострения панаир карах на 10 метра от Тодор Живков. а в Хасково преди една Нова година на площада приземих въртолета в басейна, защото така бях обиколен от публиката, че бях просто един от тях.

Hrischo
Регистриран: 01 фев 2019 11:09

Мнение от Hrischo » 10 фев 2020 19:59

.
Последна промяна от Hrischo на 23 фев 2020 09:42, променено общо 4 пъти.

Добри Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 10 фев 2020 20:26

Hrischo написа:
10 фев 2020 19:59

От къде ги изрови тия клипчета. бе Христо.Бях ги забравил.
Това беше някъде в София пред спортната зала.
Беше оборудван с фотоапарат ФУДЖИ...Правех снимки и излизаха доста добри!
Въртолета беше без жироскоп, затова опашката е неустойчива.

Потребителски аватар
Марин
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Мнение от Марин » 10 фев 2020 20:49

Гледам едно от хелитата е с колелета. Имам и аз такава идея, какво е поведението му на земята?

Добри Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 10 фев 2020 21:40

Марин написа:
10 фев 2020 20:49
Гледам едно от хелитата е с колелета. Имам и аз такава идея, какво е поведението му на земята?
Да това беше първия вариант на втория въртолет.Движи се като количка, но ги махнах защото може да виси и е излишно.Ако го правиш, по-устойчивата схема е две колела отпред и едно отзад.Най уязвима е опашката на хелито. Ако отскочи следва среща на витлото с опашната греда.

Добри Грабчев

Мнение от Добри Грабчев » 11 фев 2020 18:57

Третата машина, която ми отне почти 2 години.
Двигател Вебра 10, задно смукване и изпущане с резонансна тръба.Почти нов.Охлаждане центробежна турбина, работи на изсмукване и служи за маховик.
Редукция, зъбен ремък към планетен редуктор и две зъбни конусни предавки към опашното витло.Съединител за свободен ход към вала на ротора за авторотация.Опашнито витло също не се върти при авторотиране. Механична компенсация на стъпката на опашното витло в зависимост от въртящия момент към ротора...Това позволява да лети устойчиво без жироскоп.
Задвижване на опашния винт с вал дуралова тръба ф6мм на три опорни лагера в друга тръба ф18.
Натоварените елементи на роторната глава са от титанова сплав.
Други данни не си спомням.
От много години стои опакован, защото ми минаха мераците. ;)

ПП
На едната смимка се вижда, че е поставен на нещо като количка.В количката имаше всичко за обслужването му както и стартер с изхвърлящ съединител.Идеята беше, модела да бъде стартиран дитанционно, регулиран мотора и излитане като освобождаването е от предавателя.Поне 10 пъти излетя без проблем но на последния, буксата отказа да се разедини а модела не успя да излети. без повреди, но явно всички тия "каваци"бяха излишни.
После направих по-високи ски...вижда се на масата.

Tasev
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Мнение от Tasev » 15 фев 2020 10:14

Паленето с количката съм го виждал.На едно републиканско по авио .На ССА летище в село Поликрайще.До главен път Велико Търново-Русе.
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation