Балансиране на планер

Как да изберем модел и оборудване. Полезни съвети за начинаещи
nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 04 мар 2020 00:27

Привет. Имам един въпрос свързан с балансирането на планери и по точно слопер.
Купих стиропорен Албатрос, който е в процес на конвертиране в радиоуправляем. Модела се балансира чрез различен диаметър сачми които се поставят в три различни отвора на кокпита. Проблема е че при безветрие баланса е без грешка. Слопера обаче трябва да се справя със силен вятър а там ми се струва че не се получават нещата. Струва ми се че като изместя тежестта напред лети по добре. Всичко това е все още в експериментален стадий и сервотата не са сложени. Какво бихте ме посъветвали? Да го оставя балансиран или да го направя "ноус хеви";-)?

Tasev
Мнения: 2660
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Балансиране на планер

Мнение от Tasev » 17 мар 2020 17:36

Снимай ,да го видим?🤔
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 21 мар 2020 00:22

Заради вируса не знам кога пак ще отскоча до пустинята. На първо време ще снимам как се държи на закрития паркинг, понеже това е единственото място без вятър. Ще снимам и другите китайски играчки, които също смятам да модифицирам. Дай ми ден два.

Tasev
Мнения: 2660
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Балансиране на планер

Мнение от Tasev » 21 мар 2020 09:05

Преди време в Метро пуснаха планер "Титан"Продаваха го за луди пари!След няколко месеца ,цената се понижи.В Щатите беше 9$.🤔😋Открих и клипове с конверсий.Включително и с турбина!Та купих си 2 модела.Сгобих един и го тествах,без оборудване.Оказа се ,че що годе сносно планира.Отбелязах Ц.Т и започнах с конверсията.Оказа се че при монтиран в носа ел.двигател със сгъваемо витло.Ц.Т се премести доста напред!Грешката ми беше, че гледах едно негро какви глупости прави.Започнах да ти пиша това за да избегнеш моите грешки.Та на въпроса!Центроваш модела да планира.Разликата при планиране и моторен полет е очевидна!Както при Бикслера е че се стреми да "катери".Наложи се да срежа част от моцуната.И видий в опашката.Литна!Единствения плюс е че стиропора търпи доста удари!И сравнително бързо става конверсията в електро.Дано не съм отегчил някого с написаното!🤔😉😃
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Балансиране на планер

Мнение от Марин » 21 мар 2020 10:53

Само да вметна, че м/у планер и стиропорен планер няма нищо общо.
Опитът ми с ел. планери не е голям, но стигнах до извода, че настройките са различни спрямо поставените цели. Според мен е невъзможно приятното пилотиране на ел. планер без микс газ-хор. кормило, ако ще се кара като тренерче.

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 21 мар 2020 15:02

Ясно, благодаря за напътствията. Само да изясня - няма да го правя моторен, поне за сега. Идеята е да конвертирам в радиоуправляем слопер - не знам българската терминология в случая. Планер който използва подемната сила на вятъра ссрещащ възвишение. Тук по дюните се получава идеално, а и почти постоянно духа. Има ли нещо по специфично по центровката на този тип. В смисъл за какво да внимавам и дали с тежък нос или нормално да го центровам.

Tasev
Мнения: 2660
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Балансиране на планер

Мнение от Tasev » 22 мар 2020 08:27

Терминолотията е "планер".При хвърляве от ръка в безветрие.Трябва да планира с леко наведен нос .Без да прави "камбани".Системата е проба,грешка.Докато го научиш да лети-планира!😉🤔
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 13 окт 2020 17:08

Tasev написа:
22 мар 2020 08:27
Терминолотията е "планер".При хвърляве от ръка в безветрие.Трябва да планира с леко наведен нос .Без да прави "камбани".Системата е проба,грешка.Докато го научиш да лети-планира!😉🤔
Или докато го счупя опитвайки :lol:
От осми юли съм си в родината. Скоро дойде и багажа, а с него почти всичкото планер :D . И май са оцелели. Някъде има поударено, но като цяло съм доволен. Ще има обновления по темата скоро.

Tasev
Мнения: 2660
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Балансиране на планер

Мнение от Tasev » 13 окт 2020 18:01

Е давай?Ще ни е интересно?А относно центровката на планера?Делиш хордата на 3 .Числоно което получиш е 1/3 от хордата.Мерено от атаката към изходящия ръб.Центъра на тежестта е долу горе там.Всички последвали действия са за донагласа?Ако модела е купешки.В мануала е даден G.G на модела.😁😆🤔
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 24 ное 2020 20:11

Купешки са, но всичките са от пяна. По два FX706, FX707 с размах 1210 и един по малък, с размах 1 метър.
Оня ден ги разопаковах. Има ли в София къде да ги пробвам или ще трябва някъде по къра? Китайци са и нямат никакви документи с тях. Крилата са със стандартна форма, така че формулата която предлагаш би трябвало да работи, поне на единия.


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост