Хеликоптери

Копия на самолети и хеликоптери
Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Хеликоптери

Мнение от Добри Грабчев » 01 дек 2019 19:22

Грешка.Нависоко си го сложил а тревата задържа най-ниските ябълки и става мазало.
Или на асфалт за да може да се плъзга на тук натам или ако е в трева с отскок да увисне...Получава се нещо като Орел, Рак и Щука!Вектора на тягата на витло при висене компенсира теглото на хелито но то е свободно да се премества.
Не може да е вързан за две места от които едното е неподвижно. Просто физика!
Последна промяна от Добри Грабчев на 01 дек 2019 19:33, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

modelist51
Мнения: 47
Регистриран: 17 юли 2017 10:21

Re: Хеликоптери

Мнение от modelist51 » 01 дек 2019 19:32

faktura написа:
01 дек 2019 18:58
Качвай снимките директно на форума. Няма опасност да изчезнат.
Благодаря, не знаех, че има такава възможност.
Добри Грабчев написа:
01 дек 2019 19:22
Грешка.Нависоко си го сложил а тревата задържа най-ниските ябълки и става мазало.
Или на асфалт за да може да се плъзга на тук натам или ако е в трева с отскок да увисне...Получава се нещо като Орел, Рак и Щука!
Патил съм съм го преди доста време.
Не може да е вързан за две места от които едното е неподвижно. Просто физика!
Да след това вързах проходилката да бъде равна и се получи доста по-добре. Тогава и в София имаше доста хеликоптерджии, та имаше и кой да се пита туй-онуй. Ще спомена с добра дума Марчо, който с голям ентусиазъм помогна в началото.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Хеликоптери

Мнение от Добри Грабчев » 01 дек 2019 21:59

Остана ми последния хеликоптер който правих.Тук е на високите ски.
Съдбата му е да бъде опакован 30 години заради един зъбен ремък който предава движението от съединителя на мотора към планетния редуктор...Просто се разпадна.С почти нов мотор ВЕБРА 10...Миналата година му свалих сервомашинките и жироскопа...Жироскопа е много ретро от ония през 80 години на миналия век...Един мотор върти два маховика и от долу датчик на Хол...А другото е, че основния редуктор е планетен редуктор на който корпуса е свободен но на пружина...Когато въртящия момент се променя, се променя и стъпката на опашното витло за компенсация.Работеше си системата/
Това беше и хелито с най-високи обороти на ротора около 2000 об/мин.
Но мързела е велико нещо! Или просто изгубих интерес към тия машини!?
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Хеликоптери

Мнение от Марин » 02 дек 2019 20:11

Откакто видях RC хелито на Добри в началото на 80-те, на едно състезание, мисля, че това беше
index_6.jpg
се очаровах от тези машини. По онова време беше мисия невъзможна за изработка от нулата /сега още по-малко/, в магазина нямаше и си останах само с мераците... :lol: .
После учене, семейство и т.н. Преди близо 10 години помолих приятел да ме закара в Казанлък на откриването на сезона, че колата ми беше неизправна, а той калпазанина да вземе да спечели от томболата кит на TZ Shark 50. Щял да си го сложи за украса на секцията. Да, ама първо трябва да се сглоби, а той самолети и вертолети е виждал само по телевизията :D . И така година по-късно не издържах, заведох го в елитна кръчма и на 3-4 питиета го убедих, че не му е необходим. Точно по това време направих и първата си самоделна апаратура, та полетите станаха възможни, на теория. И усвоявах нещата по трудния начин - опити, грешки, телефонни разговори с представители на отбора на знаещите и т.н и т.н.
DSC_0372.jpg
Сега си дялкам франкенщайнчета за удоволствие с Raptor съвместими чарколяци, а и каквото ми попадне. Не обичам да ме снимат, ама приятел ме издебнал докато търся причините за големи вибрации /а те се оказаха тривиални, 3 градуса асиметрия в лопатите, ама кой де лепи тиксо и да гледа.../
Изображение
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Хеликоптери

Мнение от Марин » 02 дек 2019 21:20

Добри Грабчев написа:
01 дек 2019 19:22
Грешка.Нависоко си го сложил а тревата задържа най-ниските ябълки и става мазало.
Или на асфалт за да може да се плъзга на тук натам или ако е в трева с отскок да увисне...Получава се нещо като Орел, Рак и Щука!Вектора на тягата на витло при висене компенсира теглото на хелито но то е свободно да се премества.
Не може да е вързан за две места от които едното е неподвижно. Просто физика!
Още един пример:


Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Хеликоптери

Мнение от Добри Грабчев » 02 дек 2019 22:28

Благодаря за клипа.И аз го търсих но не го намерих...
Когато се носи товар подвесен, дали вода или нещо друго е много важно товара да е свободен.
Когато се закрепват кули или високи съоръжения там се търси до см пасване.Винаги съм се учудвал как може да се поддържа такава точност при тая мащабност с хеликоптери носещи 30-40 тона!!!
За хелитата/моделните/ имаше комплекс от наземни и пространсвенни фигури.Скоро не съм видял някой да ги изпълнява.Причината е, че са сложни за изпълнение и много тренинг трябва.И хеликоптерите са други!
И така всички минаха на 3 и 4Д... :D :D :D Там нещата са прости...Изучаваш няколко фигури по елементи и после ги навързваш...като свиренето на пиано!
Е скъпо е и малко хора могат да си го позволят...
Много трошене и много пари.
Но и правилника за хеликоптери не го намирам в БФА!!!Кой ги е....!
http://www.bfavio.com/DocsPravilnici.htm

Е като гледам се поотказаха доста от тях.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Хеликоптери

Мнение от Марин » 03 дек 2019 17:39

Като бръмбар-сламка... :lol:


Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Хеликоптери

Мнение от Добри Грабчев » 03 дек 2019 19:32

Най-големия в света!https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8-26
И все пак пионерите наистина са в Русия. За да лети вертолета е необходим автомат-наклонител а той в днешния му вид е създаден в Русия от Юриев през 1910 г.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Хеликоптери

Мнение от Марин » 03 дек 2019 19:44

Контраст :mrgreen:


Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Хеликоптери

Мнение от Добри Грабчев » 03 дек 2019 22:15

Като го гледам тоя бръмбар, се сетих...Вчера разглобявах един винтоверт нов но без батерии.Страхотен двоен планетен редуктор има с метални колела...точно като за такъв бръмбъзък.Не съм смятал предавателното число но...Мотора е колекторен на 18 в може да се замени с трифазен от нашите играчки.
Марине ако ти върши работа казвай да ти го пращам!

ПП и сам всичко си правиш...Не ти трябва холандски склад!
Много има за писане в тая тема но е само за няколко човека които наистина се занимават с конструирането и изработката на хеликоптери...
Например въпрос... Как да изчислим аксиалното усилие от центробежната сила на лопата и какви лагери понасят това усилие?
Отговора е...продават готови роторни глави а и не ме интересува...
Е там е разделението между моделизъм и купимоделизъм!
Добри Грабчев


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта