Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Това е мястото приятели, където можете да дискутирате всякакви "не РЦ" теми
Lz23
Мнения: 19
Регистриран: 29 ное 2016 07:01

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Lz23 » 08 мар 2018 19:43

Лично според мен, модел в подобен размер е много сериозно начинание и изисква огромно количество опит и инженерна мисъл.
Без добро познаване на материалите които се използват и всичките им силни и слаби страни, не е възможно да се получи успешен добре летящ проект. Както коментирахме преди (модел в тоя размер, не фирмата производител), този размер летащо устройство си е в размерите и конструкцията на истинските самолети, а не на моделите. Съответно има логика да се прилагат всички консртуктивни приьоми и знания в самолетостроенето, не в моделизма.
Жизнено важно е да се проведе сериозна теоретична работа по натоварванията на отделните детайли и внимателен подбор на подходящи материали.
Сигурен съм, че всеки подобен проект в световен мащаб е резултат на огромна инженерна работа преди да се пристъпи към построяването на модела.
Само мога да се надявам че е имало включен инженер с подходящи знания и умения в подготовката на този проект.
Не слчуайно в цял свят преди да се пусне модел с тегло над 25 кг да се преминават куп изпитания от квалифицирани представители на властите, за да се получи разрешително за полет на подобен размер модел. Всичко над това тегло е вече в категорията на Безпилотни летателни апарати и се третира като нормална авиация до колкото съм запознат.
Не съм се интересувал какво е необходимо да се представи в подобен случай, но няма да съм изненадан ако има и раздел за статични натоварвания на модела преди опит за полет, както и теоретични изчисления на динамичните натоварвания в полет.
При всички случаи този рамер и тегло летателен апарат нее шега работа и в никакъв случай не е толкова елементарно да се налепи и литне.... Поне по белия свят. У нас, разбира се едва ли някой ще почне да издирва и следи подобни начинания.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Добри Грабчев » 08 мар 2018 20:19

...........
Последна промяна от Добри Грабчев на 24 май 2018 19:57, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Петър Алексиев
Мнения: 517
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Петър Алексиев » 08 мар 2018 23:10

Ми няма как да е полезен защото тая тема не е да се коментира модела и конструкцията му, а няколко човека да си избиват комплексите към Румен, който е толкова зъл човек, че си храни семейството с нещо, което на други им е хоби :mrgreen:


Колега вземи и прочети темата от началото цялата!!!!!!
Всички коментират модела и нищо лошо за Румен ( в това число и аз ) възхищавам му се за труда , упоритоста, находчивоста ---- шапка му свалям!!! -- още повече , че го е превърнал в бизнес с което ( да речем си храни семеиството ) --- няма нищо лошо в това!!!! НО ти явно не правиш разлика между модела и този които го произвежда ( реже на лазер) и продължаваш да даваш квалификации на хората с което ги ( ни ) обиждаш!!!!!!
Не виждам например твое реално мнение конкретно за модела ??????? въпроси свързани с кострукцията ( защо еди кое си е правилно или НЕ правилно ????? ) а ни наричаш комплексари?????
Напълно съм съгласен с колегите LZ23 и Добри --- бих допълнил и следното :
- Зад един готов продукт като , истребител , пътнически самолет или ракета -- стои цял научен екип от специалисти за постигане на целта , а такъв " модел " в мащаб 1/2 си е почти като истинските.
С моите скромни познания ми е ясно , че за започването на един такъв проект първо трябва да се направят изчисления свързани с използваните материали , конкретно оборудване ( двигател , серва , резервоар , батерии ) и ред други фактори пряко свързани с тегловото разпределение пред и зад центъра на тежеста , а пък да не говорим за челни съпротивления , аеродинамически качества , натоварвания, претоварвания и тн.
Не може да нарисуваш копиен RC модел на компа , компилираш, да го метнеш на лазера с размерите на истински и да очакваш да е перфектно летящ модел от световно ниво.
Да , наистина голям модел , красив , впечатляващ , достоен за възхищение ----- НО , проекта е на лице , сделка също --- модела се прави някуде в чужбина ----- а , полетните проби, облитането ???? ---- ами ако модела се окаже ( меко казано ) лошо летящ ???? какво правим с рекламацията ???? а и с егото на Румен ???? --- няма ли да бъде накърнено , как ще се почувства ?????
Виж колега Фантазмос колко въпросителни има и това изопщо не е критика към Румен а по-скоро загриженост ----- пак ще повторя --- Ако Румен черпеше знания , опит , помощ от старите и ОПИТНИ моделисти , тези въпросителни може би нямаще да са толкова !!!!
От друга страна се радвам , че Румен е намерил пазар ( и му желая успех ) в чужбина и като се замисля за оборудването ( да речем двигателя само ) колко ще струва и колко от колегите в България биха си го позволили ????? а от тук и отговора защо тука не се правят такива модели-----и за това си има поговорка --- Всеки се простира според чергата !!!!!
Петър Алексиев
Велинград

Tasev
Мнения: 2665
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Tasev » 09 мар 2018 09:06

Абсолютно съм съгласен с трите мнения!Много точни и аргументирани!Няма какво да кажа по темата повече!В Англия и Германия има режим за полети с модели ,ако не се лъжа -до 25 кг.?В един момент и при нас,някой " законо" творец ще въведе с едно пръстче "копи пейс".И ще се въведат същите забрани и ограничения?Това ,че има коментари по темата е един голям плюс, че тоя форум -Живее! :lol:
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

Tasev
Мнения: 2665
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Tasev » 09 мар 2018 09:14

Това не е ли копие? :lol:
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Добри Грабчев » 09 мар 2018 10:01

..............
Последна промяна от Добри Грабчев на 24 май 2018 19:58, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Tasev
Мнения: 2665
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Tasev » 09 мар 2018 13:35

Мой приятел ,преди години си направи самолет с двигател от трабант .Заложи си бюджет от 1500 лв. И го направи и полетя!Присъствал съм на почти всички полети.Човека е моделист.Направи го по чертеж на американски самолет ,който се сглобява в гараж.Шперплат си поръча в тогавашния " ламелен завод" гр.Велико Търново.Уредих го да си закупи плат-с който се обличат АН-2 и авиатол.Година и нещо го прави.И стана.Беше направил тема в някакъв форум.Беше снимал и описал етапите на строежа.Човека се казва-Краси пърпала.На базата на тая публикация го подкараха от Агенция по въздухоплаване.Но човека е моделист!И има нужните познания.Е ряза го на ръка.Ребро по ребро.Къртовски труд.И полетя с него. :P
Последна промяна от Tasev на 09 мар 2018 13:52, променено общо 1 път.
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Добри Грабчев » 09 мар 2018 13:52

.........
Последна промяна от Добри Грабчев на 24 май 2018 19:59, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Tasev
Мнения: 2665
Регистриран: 29 ное 2016 14:33

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от Tasev » 09 мар 2018 14:01

http://www.airgroup2000.com/forum/viewt ... p?t=225085 Процеса на работа по самолета. ;)
master of sports Krasimir Tasev (BUL) (9462) | World Air Sports Federation

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Какво ви е мнението за модел в този мащаб ?

Мнение от бачо илия депрона » 09 мар 2018 17:01

Добри Грабчев написа:
09 мар 2018 13:52
Браво!Възхищавам се на такива хора!
http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?t=5553&p=40593
https://get.google.com/albumarchive/112 ... 1324556562
Хехеееее- виждаш ли,че не си прав Бай Добри....не е нужна авиоработилница ,за да сглобиш хвърчилка,с която да полетиш!!!! Човекът го е сглобил в гаража.....не е до работилницата....а до ръчичките.....ако не са ти забити в дупенцето- можеш да направиш самолет и на двора !!!!
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта