Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Това е мястото приятели, където можете да дискутирате всякакви "не РЦ" теми
marich
Мнения: 154
Регистриран: 11 мар 2017 16:04

Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от marich » 26 юни 2019 19:12

Имам чертеж на модел на хартия.Искам да го направя така ,че да може да се изреже от балса с лазер.С коя програма си подготвяте файловете за рязане на лазер?Препоръчайте ми някоя.

faktura
Мнения: 782
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от faktura » 26 юни 2019 21:50

marich написа:
26 юни 2019 19:12
Имам чертеж на модел на хартия.Искам да го направя така ,че да може да се изреже от балса с лазер.С коя програма си подготвяте файловете за рязане на лазер?Препоръчайте ми някоя.
Викаш бай Лазар и му казваш - я вземи и ми подготви това за рязане на лазер :mrgreen:

marich
Мнения: 154
Регистриран: 11 мар 2017 16:04

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от marich » 26 юни 2019 22:11

faktura написа:
26 юни 2019 21:50
marich написа:
26 юни 2019 19:12
Имам чертеж на модел на хартия.Искам да го направя така ,че да може да се изреже от балса с лазер.С коя програма си подготвяте файловете за рязане на лазер?Препоръчайте ми някоя.
Викаш бай Лазар и му казваш - я вземи и ми подготви това за рязане на лазер :mrgreen:
Предпочитам сам да си го подготвя.

faktura
Мнения: 782
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от faktura » 26 юни 2019 22:25

marich написа:
26 юни 2019 22:11
faktura написа:
26 юни 2019 21:50
marich написа:
26 юни 2019 19:12
Имам чертеж на модел на хартия.Искам да го направя така ,че да може да се изреже от балса с лазер.С коя програма си подготвяте файловете за рязане на лазер?Препоръчайте ми някоя.
Викаш бай Лазар и му казваш - я вземи и ми подготви това за рязане на лазер :mrgreen:
Предпочитам сам да си го подготвя.
Не се обиждай. Не те познавам, но начина по който задваш въпроса ми показва, че изобщо не си наясно с този процес.
Няма програма , която да прави тазкива неща. Всичко се прави от човека с помоща нанякои чертожни програми.
Ще се опитам да ти показа стъпките , за да рзабереш как става:

1. Чертежа на хартия го носиш да се сканира.
2. Файла от сканирането вкарваш в чертожна програма ( например AutoCAD - това ползвам аз )
3. Започваш да изчертаваш линия по линия всеки един детайл. Това се нарича векторизиране ( защото сканиарния файл е в растеров формат )
4. Когато всички детайли са изчертани и вече детайлите са във векторен формат започваш да ги разполагаш за заготорките ( било лист балса 1000 х 100 или някакви други размери според работното поле на лазера )
5. Следва да ги прехвърлиш във формата , който ползва съответния лазер, на който ще ги режеш. Най често това е CorelDraw 11 версия.

Това е най общо и възможно най елементарно обяснение как става този процес

marich
Мнения: 154
Регистриран: 11 мар 2017 16:04

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от marich » 26 юни 2019 22:41

faktura написа:
26 юни 2019 22:25
marich написа:
26 юни 2019 22:11
faktura написа:
26 юни 2019 21:50


Викаш бай Лазар и му казваш - я вземи и ми подготви това за рязане на лазер :mrgreen:
Предпочитам сам да си го подготвя.
Не се обиждай. Не те познавам, но начина по който задваш въпроса ми показва, че изобщо не си наясно с този процес.
Няма програма , която да прави тазкива неща. Всичко се прави от човека с помоща нанякои чертожни програми.
Ще се опитам да ти показа стъпките , за да рзабереш как става:

1. Чертежа на хартия го носиш да се сканира.
2. Файла от сканирането вкарваш в чертожна програма ( например AutoCAD - това ползвам аз )
3. Започваш да изчертаваш линия по линия всеки един детайл. Това се нарича векторизиране ( защото сканиарния файл е в растеров формат )
4. Когато всички детайли са изчертани и вече детайлите са във векторен формат започваш да ги разполагаш за заготорките ( било лист балса 1000 х 100 или някакви други размери според работното поле на лазера )
5. Следва да ги прехвърлиш във формата , който ползва съответния лазер, на който ще ги режеш. Най често това е CorelDraw 11 версия.

Това е най общо и възможно най елементарно обяснение как става този процес
Значи има програми.Не съм подготвял за рязане,но не съм съвсем бос.Имам малко опит със SolidWorks и CorelDRAW.(в момента нямам достъп до тях)Благодаря все пак.

faktura
Мнения: 782
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от faktura » 26 юни 2019 22:45

Щом имаш опит с тези две програми - би трябвало да знаеш, че те не правят нищо сами :D
Ти го правиш с тяхна помощ. Те просто ти облекчават живота. Но , ако ти не знаеш как да начертаеш нещо с линия , пергел и транспортир - програмите няма да ти помогнат. Ти си водещия в процеса. :D

marich
Мнения: 154
Регистриран: 11 мар 2017 16:04

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от marich » 26 юни 2019 22:50

faktura написа:
26 юни 2019 22:45
Щом имаш опит с тези две програми - би трябвало да знаеш, че те не правят нищо сами :D
Ти го правиш с тяхна помощ. Те просто ти облекчават живота. Но , ако ти не знаеш как да начертаеш нещо с линия , пергел и транспортир - програмите няма да ти помогнат. Ти си водещия в процеса. :D
Къде съм казал ,че търся програма която да прави всичко сама ;) Чертежа съм го чертал аз с линия молив и пергел.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от Марин » 26 юни 2019 23:08

Преди няколко години си играх с програмки за чертаене на проекти на самолетни модели. Помня, че разполагаха с набор от почти всички крилни профили. Избираш концепция на корпус, крило, задаваш каква конструкция ще е, с какви и колко надлъжници и т.н. Задаваш къде ще се монтира колесника и по какъв начин, елерони, флаперони, и всякакви други джиджибалки. Следва Enter и си щастлив. CAD формата си го избираш ти.
Не мога да открия къде са и дали изобщо съм ги съхранил, но са платени и съответно кракнати.
Потърси в rutracker.org или някъде другаде.

Hrischo
Мнения: 63
Регистриран: 01 фев 2019 11:09

За Триене

Мнение от Hrischo » 29 юни 2019 10:57

За Триене.
Последна промяна от Hrischo на 09 ное 2022 03:01, променено общо 15 пъти.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Програма за подготвяне на файлове за рязане?

Мнение от Добри Грабчев » 29 юни 2019 15:45

...........
Последна промяна от Добри Грабчев на 15 авг 2019 16:39, променено общо 1 път.
Добри Грабчев


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 2 госта