Моят нов CNC Router

faktura
Мнения: 786
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от faktura » 28 ное 2021 12:18

изглед1131.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

mmfsr
Мнения: 527
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от mmfsr » 28 ное 2021 12:30

Колко мм са валовете? Виждам ,че сте ползвали в първите варианти и други карета,които по мое виждане не стават.Би трябвало да има обратна връзка и ако тя не е на вала ,а в мотора фиксирането на вала към карето е задължително.
Инж.Веселин Драганов М.С.

faktura
Мнения: 786
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от faktura » 28 ное 2021 13:36

mmfsr написа:
28 ное 2021 12:30
Колко мм са валовете? Виждам ,че сте ползвали в първите варианти и други карета,които по мое виждане не стават.Би трябвало да има обратна връзка и ако тя не е на вала ,а в мотора фиксирането на вала към карето е задължително.

Валът на мотора е 8 мм, а на витово-съчмената двойка 10 мм.
Не разбрах кое наричате обратна връзка.

faktura
Мнения: 786
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от faktura » 28 ное 2021 13:37

монт 1.jpg
,
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

mmfsr
Мнения: 527
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от mmfsr » 28 ное 2021 15:02

Теорията е ,че се изпращат брой импулси към стъпковия мотор за извършване на определено по ход движение.Обратната връзка е да се следи дали това движение е изпълнено. Ако не е се добавят стъпки на мотора до получаване на зададения ход. В старите машини се следеше ъгловото движение на винтовата двойка с реолюция малко над хиляда на оборот.После следяха само това но на мотора.Ако сега няма обратни връзки то си е ташак. Вижте колко кабела излизат от мотора Ви.Не желаех да коментирам и се извинявам ,ако нещо съм засегнал,но това е магистърската ми степен (машини и обработващи комплекси с ЦПУ).Друг е въпроса с натрупването на хлабини в системата мотор ,съединител,винтова двойка-никога не работите само в една посока ине отивате всеки път в на1алнат отправна точка.Е то е въпрос и на програмиста как работи,но се и гони машинно време все пак.Ако сте работили на сруг или фреза ще ме разберете веднага.
Последна промяна от mmfsr на 28 ное 2021 15:11, променено общо 1 път.
Инж.Веселин Драганов М.С.

faktura
Мнения: 786
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от faktura » 28 ное 2021 15:11

mmfsr написа:
28 ное 2021 15:02
Теорията е ,че се изпращат брой импулси към стъпковия мотор за извършване на определено по ход движение.Обратната връзка е да се следи дали това движение е изпълнено. Ако не е се добавят стъпки на мотора до получаване на зададения ход. В старите машини се следеше ъгловото движение на винтовата двойка с реолюция малко над хиляда на оборот.После следяха само това но на мотора.Ако сега няма обратни връзки то си е ташак. Вижте колко кабела излизат от мотора Ви.Не желаех да коментирам и се извинявам ,ако нещо съм засегнал,но това е магистърската ми степен (машини и обработващи комплекси с ЦПУ).Друг е въпроса с натрупването на хлабини в системата мотор ,съединител,винтова двойка-никога не работите само в една посока ине отивате всеки път в на1алнат отправна точка.Е то е въпрос и на програмиста как работи,но се и гони машинно време все пак.

Разбрах за кое питате. Не - няма обратна връзка.
Къде сте учили ? Питам, защото 7 год. съм работил във ВМЕИ - София и познавам хората, които преподаваха машини с ЦПУ.
Все пак този рутер е за хоби цели. Ползването на сервомотори и обратна връзка по положение би оскъпило много нещата и излиза от кръга на DIY рутер.
.

mmfsr
Мнения: 527
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от mmfsr » 28 ное 2021 15:18

Учил съм в Габрово. Ремонтирал съм 5 осно ЦПУ в Гулденхов и хубнер в Австрия- тотален ремонт на система Сименс работеше. С механиките съм доста запознат. Във Вашия случай без обратни връзки следва да гарантирате минимални хлабини и невъзможност за ъглови измествания при натоварване във валовете. Следваща стъпка е програмирането. Всеки стругар знае,че се обират предварително хлабините. Значи трябва да се започва всяко движение от начална тока ,за да не се натрупват грешки,но си е пак казвам-ташак.Ако не търсите точност в рамките на натрупаната хлабина-действайте смело както си знаете. От техническия в София съм работил с бачо Ненко, дето сега има фабрика за ВиК тръби в Габрово.Брат ми е професор и акадеик в ТУ софия.
Инж.Веселин Драганов М.С.

faktura
Мнения: 786
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от faktura » 28 ное 2021 15:23

mmfsr написа:
28 ное 2021 15:18
Учил съм в Габрово. Ремонтирал съм 5 осно ЦПУ в Гулденхов и хубнер в Австрия- тотален ремонт на система Сименс работеше. С механиките съм доста запознат. Във Вашия случай без обратни връзки следва да гарантирате минимални хлабини и невъзможност за ъглови измествания при натоварване във валовете. Следваща стъпка е програмирането. Всеки стругар знае,че се обират предварително хлабините. Значи трябва да се започва всяко движение от начална тока ,за да не се натрупват грешки,но си е пак казвам-ташак.Ако не търсите точност в рамките на натрупаната хлабина-действайте смело както си знаете.

Може да се каже, че сме колеги. Моята специалност е Технология на машиностроенето и металорежещи машини. А CNC ми е хобито.

mmfsr
Мнения: 527
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от mmfsr » 28 ное 2021 15:25

Благодаря ,колега че ме разбирате. Просто искам да помогна.Карето Ви е същото ,като мойто-фиксирайте към валовете с винт М4 за спокойствие.Под винта направете място във вала да може да фиксира.Цангата ще свърши останалото.Правих същото съвсем скоро и съм доволен ,че фиксирах.
Инж.Веселин Драганов М.С.

mmfsr
Мнения: 527
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Моят нов CNC Router

Мнение от mmfsr » 28 ное 2021 15:36

16381065699002992587974816432019.jpg
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Инж.Веселин Драганов М.С.


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта