Вектор на тягата?

Как да изберем модел и оборудване. Полезни съвети за начинаещи
nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Вектор на тягата?

Мнение от nonkapo » 10 юли 2021 17:01

Дойде момента слопера да се сдобие с мотор. Преди да почна да дълбая, бихте ли ми казали вектора на тягата паралелно на центроплана ли трябва да е или няколко градуса надолу? Все ми се струва че имаше някакво правило да виси леко надолу за да компенсира тенденцията за кабриране, но нещо ми се губи. Или това беше само когато мотора е горе и тика?!?!?
Благодаря.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Вектор на тягата?

Мнение от Добри Грабчев » 11 юли 2021 19:16

Оста на мотора трябва да минава през ЦТ, но този център за различните самолети е на различно място...някъде в тялото според това дали е ниско, средно или горноплощтник.Най-лесно се определя с лазер вертикален като виснеш модела с носа надолу, настрани в точката на пресичане/ за леки модели/.
-Другия метод е по-елементарен...ъгъл надолу 2-3 градуса и пробваш как лети с мотор и спрян да не качва рязко или пикира.
-Най-лесно е нулеви ъгли на мотора и миксиране на газта със хор. кормило от предавателя.И за вертикалното кормило съшо!
-Ако приемника ти е със жироскоп, нищо няма да разбереш, защото пилота е жироскопа.
Успех!
Добри Грабчев

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Вектор на тягата?

Мнение от бачо илия депрона » 12 юли 2021 09:49

Най-важно е да монтираш мотора така, че да можеш да правиш корекции на ъгъла му....щото всичко е проба-грешка
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/

Hrischo
Мнения: 63
Регистриран: 01 фев 2019 11:09

За Триене

Мнение от Hrischo » 12 юли 2021 15:49

За Триене.
Последна промяна от Hrischo на 09 ное 2022 03:16, променено общо 18 пъти.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Вектор на тягата?

Мнение от Марин » 12 юли 2021 17:27

Hrischo написа:
12 юли 2021 15:49
A още по добре е отклоняем вектор на тягата ОВТ по време на полета, както е на модерните двигатели на изтребители

Миг-29 като наште, само че с ОВТ на какво е способен в клипчето демонстрация. При нулева скорост = радара го губи от следене изчезва от екрана, защото радарите следят само движещи се цели за да се избягват метеорологическите смущения и други бавно летящи като ято птици.
Това го гледах наживо - невероятно и незабравимо преживяване, уникално.... Тогава организаторите не допуснаха допирна точка на руските пилоти с публиката, защото имаше и някакви натофски.... жалко, хората го искаха. Публиката се разотиде веднага след полета на ОВТ-то, всичко останало изглеждаше боза :mrgreen:

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Вектор на тягата?

Мнение от nonkapo » 12 юли 2021 21:53

Благодаря на всички. Средноплощник е. Има мегдан за леко регулиране, само дето не знам след като избера позицията как ще го фиксирам. Иначе съм измислил как да го местя напред назад, за регулиране на ЦГ.


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 45 госта