Балансиране на планер

Как да изберем модел и оборудване. Полезни съвети за начинаещи
Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Балансиране на планер

Мнение от Добри Грабчев » 11 апр 2021 18:54

бачо илия депрона написа:
11 апр 2021 12:59
трябва пак с горещо да изправиш краищата, където са елероните...крила с повдигнати краища не реагират по елерон- знам го от опит.....колкото и да напъваш с елероните да го наклониш, диедъра се противопоставя и го хоризонтира
Не точно така.Планер без диедър на крилото лесно влиза в свредел.Не е акробат!
Това което трябва да се направи е диференциално отклонение на елероните...Тоя който е на долу да е с по-малко отклонение от другия който е нагоре.Това е защото спуснатия надолу има увеличено съпротивление и освен повдигането, дърпа крилото назад...Може да се компенсира с вертикалното кормило. Диференциал на елероните...Може линеен, може експонента.Аз го правя 1:2...една степен надолу, две на горе.
Ако диедъра е доста голям, елерони не са нужни, само с вертикалното.Е по-муден е, сейка се наляво на дясно но...приказваме за лек модел.
Добри Грабчев

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 11 апр 2021 19:56

Диференциалното отклонение съм го направил, но както отбелязах използувам Елевон. Кормилото не е активно. Планера е с две сервота от най малките, 4 канален приемник без контролер и с 500мАч 1S батерия. Просто недостатъчна площ на елероните или недостатъчно отклонение(или пък двете). Рогчета не ми се сменят. Остава да пробвам залепяне на удължения на елероните или да ги заменя с такива стъчащи извън крилото(крехко и тясно е та не ми се ще повече да го режа). Междувременно намерих един дето е модифицирал точно този модел планер(Cheetah), но го управлява с вертикално и хоризонтално кормило без елерони. Вероятно ще пробвам и тази схема на другата бройка. Този първия се води експериментален.

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Балансиране на планер

Мнение от бачо илия депрона » 11 апр 2021 20:18

Днес карах лидълското хвърчило
за жената.jpg
след малко корекция на ъгъла на мотора-натиснах го надолу да обдухва повече хоризонталния стаб, щото бучеше носа при повече газ- моделчето полетя супер...само с хоризонтално и вертикално кормило....но да поясня- увеличих предварително диедъра....и още нещо- при 25% центровка е много нервно...намалих на 20% - и заспа....едни 50ст. в носа свършиха работа
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Балансиране на планер

Мнение от Добри Грабчев » 11 апр 2021 20:52

nonkapo написа:
11 апр 2021 19:56
Диференциалното отклонение съм го направил, но както отбелязах използувам Елевон. Кормилото не е активно. Планера е с две сервота от най малките, 4 канален приемник без контролер и с 500мАч 1S батерия. Просто недостатъчна площ на елероните или недостатъчно отклонение(или пък двете). Рогчета не ми се сменят. Остава да пробвам залепяне на удължения на елероните или да ги заменя с такива стъчащи извън крилото(крехко и тясно е та не ми се ще повече да го режа). Междувременно намерих един дето е модифицирал точно този модел планер(Cheetah), но го управлява с вертикално и хоризонтално кормило без елерони. Вероятно ще пробвам и тази схема на другата бройка. Този първия се води експериментален.
То диференциалното отклонение може да се прави от рамото на сервото.Зависи къде е първоначалната и крайна точка!Кръгово движение се предава в линейно!Ако се ползва 90гр разпределение могат да се правят различни комбинации.Не е необходимо миксери на апаратурата да се ползват.
Добри Грабчев

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Балансиране на планер

Мнение от бачо илия депрона » 11 апр 2021 20:58

Добри Грабчев написа:
11 апр 2021 20:52

То диференциалното отклонение може да се прави от рамото на сервото.Зависи къде е първоначалната и крайна точка!Кръгово движение се предава в линейно!Ако се ползва 90гр разпределение могат да се правят различни комбинации.Не е необходимо миксери на апаратурата да се ползват.
Това вече е конематика и е трудно да се обясни с няколко думи....как да нагласиш рогчето на сервото така,че в едната посока да отклонява повече, отколкото в другата
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Балансиране на планер

Мнение от Добри Грабчев » 11 апр 2021 21:05

бачо илия депрона написа:
11 апр 2021 20:58
Добри Грабчев написа:
11 апр 2021 20:52

То диференциалното отклонение може да се прави от рамото на сервото.Зависи къде е първоначалната и крайна точка!Кръгово движение се предава в линейно!Ако се ползва 90гр разпределение могат да се правят различни комбинации.Не е необходимо миксери на апаратурата да се ползват.
Това вече е конематика и е трудно да се обясни с няколко думи....как да нагласиш рогчето на сервото така,че в едната посока да отклонява повече, отколкото в другата
Не е трудно...рамото обикновено върти на 60гр...ъглови.Може -30 до + 30...ще е равномерно почти...
Но може от 90/право/ до минус 30 гр. Или 100 до -20гр ъглови. Това е.
Добри Грабчев

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 11 апр 2021 21:46

Не е толкова сложно. Ако приемем че в центровано положение рогчето на сервото е перпендикулярно на крилото, преместването му с едно зъбче към елерона ще даде въпросният диференциал. Това ползвам, а не от апаратурата(честно казано и не знаех че може). Естествено трудно се преценява колко градуса ще е. Когато се ползва едно серво е малко по различно. Там ти трябват специални рогчета или кръг с отвори на определени градуси.
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Балансиране на планер

Мнение от бачо илия депрона » 12 апр 2021 07:36

nonkapo написа:
11 апр 2021 19:56
Диференциалното отклонение съм го направил, но както отбелязах използувам Елевон. Кормилото не е активно.
Тук ти е втората грешка- модел с хоризонтален стабилизатор не може да се управлява само с клапите на крилото като елевони- хоризонтално кормило е задължително....ако скъсиш тялото отзад , махнеш хоризонталното и повдигнеш леко клапите- става летящо крило с елевони.....но това вече не е хвърчило за начинаещ
lidl glider.jpg
Имаш два варианта- или право крило с елерони и хоризонтално, или крило с диедър с хоризонтално и вертикално
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/

nonkapo
Мнения: 227
Регистриран: 03 мар 2020 23:15

Re: Балансиране на планер

Мнение от nonkapo » 12 апр 2021 19:26



това е отговора ми. Единствената разлика с моя е че тук цялото крило е елевон. Второто видео е с най малките планери от 5 лева.



Принципа е същият. Върти се цялото крило. Въобще съветвам да му изгледаш клиповете. Има няколко преработки на този принцип, включително Ф18.

бачо илия депрона
Мнения: 1850
Регистриран: 29 мар 2017 19:43

Re: Балансиране на планер

Мнение от бачо илия депрона » 13 апр 2021 07:04

няма нужда да гледам, щото модел без кормила , а само с въртящи крила съм правил преди 6-7 години
https://modelistika.com/showthread.php?t=40023
с.л.д. инж.ИЛИЯ ИЛИЕВ - 0899 11 58 58 -/ Специалист по Летящи Дивотии/


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта