Общи въпроси

Как да изберем модел и оборудване. Полезни съвети за начинаещи
Fantasmos

Общи въпроси

Мнение от Fantasmos » 07 сеп 2019 21:16

Мисля, че е хубаво да има такава тема...

Някой навивал ли е М2 резба на 2мм соманена тел с плашка, че да завие клевис директно на телта?

faktura
Мнения: 776
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Общи въпроси

Мнение от faktura » 08 сеп 2019 01:29

Ползвай велосипедна спица. Пробвано е.

Fantasmos

Re: Общи въпроси

Мнение от Fantasmos » 08 сеп 2019 07:45

Аз тел имам, искам да знам навиването на резба ок ли е, защото до сега запоявам накрайник и на него шипката.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Общи въпроси

Мнение от Добри Грабчев » 08 сеп 2019 10:00

Fantasmos написа:
08 сеп 2019 07:45
Аз тел имам, искам да знам навиването на резба ок ли е, защото до сега запоявам накрайник и на него шипката.
От тел до тел има разлика.
И аз ги правя от спици на колело.Там дето ще го нарязваш може да го нагрееш до син цвят за да се отвърне материала.
Има спици 1,8 и 2мм. Резбата на спицата не е милиметрова и щипките не се навиват на нея.
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Общи въпроси

Мнение от Fantasmos » 08 сеп 2019 11:41

Ами от неръждавейка, ей от тук взимам обикновено:

https://rcherobg.com/index.php?route=pr ... uct_id=196

Въпроса ми беше точно трябва ли да се разкали преди да нарежа резбата и после прави линсе повторно закаляване?

mmfsr
Мнения: 524
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Общи въпроси

Мнение от mmfsr » 08 сеп 2019 13:28

Пробвал съм много варианти. Правя много щанги за моделите. Най-удачно ми се получава с добавъчен материал-тел за заваряване. Ползвам пръчки от бронз. Диаметъра е 1.97-идеален за резбата. Хващам телта в винтовера ,а флашката в менгемето. Леко подмазване и навивай колкото искаш дълга резба. Има спици с различен диаметър и ако е в плюс става гадна резба. Има вариант с болтчета м2 запоени с преходна месингова резба. Избора е личен.
Инж.Веселин Драганов М.С.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Общи въпроси

Мнение от Добри Грабчев » 08 сеп 2019 14:01

Fantasmos написа:
08 сеп 2019 11:41
Ами от неръждавейка, ей от тук взимам обикновено:

https://rcherobg.com/index.php?route=pr ... uct_id=196

Въпроса ми беше точно трябва ли да се разкали преди да нарежа резбата и после прави линсе повторно закаляване?
Неръждавейката е много видове и зависи за какво се използва.Състава и е различен и за целта не е много подходяща.Мека е но е жилава и зависи дали е изтеглена или валцована.Ако нарязваш резба го прави бавно защото е с нисък коефицент на топлопроводимост и можеш да стопиш ръбовете на плашката.
Спиците не знам дали са закалени, но са валцовани за да промени структурата им и да издържат на големи усилия на опън.И резбата им е валцована!
При нагряване се променя структурата и лесно се нарязва.Така,че няма никакво закаляване...
Нарязвай без да му мислиш.Зависи от плашките.Моите ги купих в Харков и издържаха над 30 години!
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Общи въпроси

Мнение от Fantasmos » 08 сеп 2019 14:53

Никога не съм навивал толкова малки резби, щледам в Ташев има някакви хърватски плашки по 4 и 8 лева са, ще мина като се върнем от морето да ги взема. Другото, което се чудя е дали да не ползвам 1.5мм тел и да припоя М2 накрайник, да е по-леко всичко. Тя телта синвлиза в пластмасова тръбичка и няма къде да се огъне реално.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Общи въпроси

Мнение от Марин » 08 сеп 2019 17:11

Fantasmos написа:
07 сеп 2019 21:16
.........................................

Някой навивал ли е М2 резба на 2мм соманена тел с плашка, че да завие клевис директно на телта?
Сега видях темата. Вчера навивах М2 на телчица, която ще ползвам за тяга на газта. Колкото по-малък е диаметъра, толкова по-лесно се навиват резбите. Стига материалът да не е зверски закален, предния месец навивах М2,5 и ми разказа игрите. По принцип има в табличен вид данни за диаметрите на материала при навиване на мъжки/женски резби, от значение е и метода за нарязване, но не вярвам на стругче да ги правиш. Плашката ми е от руски хоби комплект, който ползвам 30 г. и никакви ядове. Съдържа свредла за женски резби и метчици и плашки за М2, М2.5 и М3.

faktura
Мнения: 776
Регистриран: 02 дек 2017 01:02
Контакти:

Re: Общи въпроси

Мнение от faktura » 09 сеп 2019 20:25

Марин написа:
08 сеп 2019 17:11
Fantasmos написа:
07 сеп 2019 21:16
.........................................

Някой навивал ли е М2 резба на 2мм соманена тел с плашка, че да завие клевис директно на телта?
Сега видях темата. Вчера навивах М2 на телчица, която ще ползвам за тяга на газта. Колкото по-малък е диаметъра, толкова по-лесно се навиват резбите. Стига материалът да не е зверски закален, предния месец навивах М2,5 и ми разказа игрите. По принцип има в табличен вид данни за диаметрите на материала при навиване на мъжки/женски резби, от значение е и метода за нарязване, но не вярвам на стругче да ги правиш. Плашката ми е от руски хоби комплект, който ползвам 30 г. и никакви ядове. Съдържа свредла за женски резби и метчици и плашки за М2, М2.5 и М3.
Аз пак ще се намеся - нали не съм "всепризнат моделист" :D

1. Резбите биват -външни и вътрешни. За "мъжки" и "женски" - Марин ще ни разкаже :mrgreen:
2. По повод друго писане на Марин да му кажа, че има растерен и векторен формат - фотографския да си го ползва той.
И много бих искал да разбера как се нарязва резба М2 на струг(че) :D Освен ако не ползваш струга да вътри телта :mrgreen:


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост