Скрито управление на ръдър

Как да изберем модел и оборудване. Полезни съвети за начинаещи
Fantasmos

Скрито управление на ръдър

Мнение от Fantasmos » 30 май 2019 12:18

Искам да скрия управлението на ръдъра така, че да нямам рогета извън него, а всичко да е вътре. Някакви идеи как да стане това? Особено в малък модел ми се струва трудничко...

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Добри Грабчев » 30 май 2019 17:51

Fantasmos написа:
30 май 2019 12:18
Искам да скрия управлението на ръдъра така, че да нямам рогета извън него, а всичко да е вътре. Някакви идеи как да стане това? Особено в малък модел ми се струва трудничко...
Вкарай го в хоризонталния стабилизатор,над или под рогчето на хор.клапи.И да не забравиш там да има и панта дюбелна.
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Fantasmos » 31 май 2019 16:12

Не става. Зад хиризонталния е...

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Добри Грабчев » 31 май 2019 17:17

Като не става, вземи едно зъбно ремъче с две колелца/от задвижването на опашния винт на хеликоптерче/.Има различни дължини и са безтегловни.Едното на оста на кормилото, другото на сервото!
Така ще получиш безлуфтово предаване на движението!
Може да ползваш цялата опашна тръба.
Има и други варианти но този съм го правил и работи добре.
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Fantasmos » 31 май 2019 19:12

Ще направя скрити панти и един пул-пул който няма да се вижда, ще сметна само диаметъра дали ще е достатъчно дебел ръдъра за да се върти спокойно...няма къде да го вкарам сервото толкова назад.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Добри Грабчев » 31 май 2019 21:50

Тия зъбни ремъчета са дълги.Има 500мм, има и по-дълги...700мм има и в метри.Така,че сервото ще е над крилото.
Питаш, казвам каквото съм правил...
Може и с обтяжки.Има много начини.
И каква е идеята да се скрият дребни неща, когато модела няма колесник?
Пул пул какво значи?
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Fantasmos » 01 юни 2019 10:03

Колекце през центъра на въртене с някакви кевларени конци примерно до серво в средата, същото като ремъчето и колелото, но по-леко и лесно. А и ще мога да свържа колелцето на опашката по-лесно.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Добри Грабчев » 01 юни 2019 13:12

Fantasmos написа:
01 юни 2019 10:03
Колекце през центъра на въртене с някакви кевларени конци примерно до серво в средата, същото като ремъчето и колелото, но по-леко и лесно. А и ще мога да свържа колелцето на опашката по-лесно.
Като скала на стар радио апарат, въртиш и търсиш радиостанции... :D
Чертежи имаш ли на МиГа?
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Добри Грабчев

mmfsr
Мнения: 524
Регистриран: 24 апр 2019 09:48

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от mmfsr » 01 юни 2019 17:35

Идеята на Добри е по добра,че няма приплъзване при предаване на движението от машинката до изпълнителния елемент . Може ,но трябва обратната връзка да монтираш на оста на ръдъра.Говоря за потенциометъра в машинката. Но е толкова сложно,че си губи смисъла. С ангренажен ремък е най-добре.Да бе качил нещо -чертеж,снимка . Не може да се дават решения без да знаеш с какво място разполагаш.
Инж.Веселин Драганов М.С.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Скрито управление на ръдър

Мнение от Добри Грабчев » 01 юни 2019 18:51

За копиен модел се разрешава щанги, свещи, охлаждане на мотора витло да не са копийни при полет...Може да се закриват при стендовата оценка с недействащи.Пример витлото.
Аз също правя щангите скрити или подобие на големия самолет.Например,елероните, клапите, колесника и други са копийни при ЯКа и не стърчат и се набиват в очите.
Не знам по какъв чертеж е правен МИГа!? При ЯКа вертикалното кормило се управлява с въжета в обтекатели.Това е защото кормилото е доста тънко/около 150-180 мм /по спомен,а това е малко са предаване на момента от педалите.Нямало е сервоусилватели и всичко на мускул!
При всички самолети от ВСВ се е търсело подобрение на аеродинамиката, намаляване на теглото, увеличаване мощноста на двигателя, увеличаване на прелета и редица други неща...Специално МИГ-3 до колкото съм чел е височинен прехващач изтребител за унищожение на бомбандировачи и разузнаване.За бой на малки височини,двигатела се е "задъхвал".
И въпрос?
Водния охладител ще го правиш ли или ще го замениш с колелце... ;)
Добри Грабчев


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост