Сервомашинка

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 02 авг 2019 22:05

За триене.
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:16, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 03 авг 2019 07:49

В ebay продават 3 такива за 9 евро. Като гледам параметрите им не са нещо особено, напротив. За какво ще ги ползваш? В България се предлагат доста по-добри с подобни параметри, например: http://nenovtechnic.eu/electronics/serv ... servo.html
В Китай са по $5, можеш да си поръчаш чрез това момче от Казанлък. Работил съм с такива серва и имам отлични впечатления, а са супер евтини.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 03 авг 2019 09:23

,,,,,
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:16, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 03 авг 2019 10:15

Препоръчвам ти тези: https://hobbyking.com/en_us/hxt-10kg-se ... tore=en_us
Също евтини - $10, има ги в евросклада, въпросното момче може да ти ги достави.
Бетон са, с метален редуктор, два съчмени лагера на изходящия вал, дигитални, сравнително ниска латентност, надеждни са. Чел съм по англоговорящите форуми, масово ги ползват за големи модели. Лично аз съм ги ползвал и за автомат-наклонителя на хели - никакви проблеми.
5010 също са добри, но за голям модел - 12к са по-подходящи.

Потребителски аватар
Slav_s
Site Admin
Мнения: 689
Регистриран: 28 ное 2016 14:54
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сервомашинка

Мнение от Slav_s » 03 авг 2019 10:28

Така е но лошото при тях е че всяка партида е с различно качество. Преди няколко месеца поръчах и всички изгоряха по един и същи начин последователно в полет, добре че не си запалих модела. Сложих на тяхно място стари Футаби и още си лети с тях , така че имай едно на ум,
Слави Чорбанов - София 0889290525
Balsa flies BETTER ! ;)

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 03 авг 2019 10:47

Трябва да се има предвид, че и двете машинки - 5010 и 12к са дигитални, и съответно изключително чувствителни към напрежението. Само 0.5 V над 6-те максимално допустими наистина може да ги унищожи. Идентичния начин, по който са ти изгорели машинките по-скоро ме насочва към BEC-a, който ползваш, не е зле да му направиш пълен тест. Друга вероятна причина може да се окаже невъзможен краен ход на машинката. Дигиталните машинки правят "всичко възможно" да изпълнят командата с цена на изключително голям ток на консумация, и ако нещо я възпрепятства си заминава или моторчето, или крайните транзистори, а може и двете.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 03 авг 2019 19:08

.......
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:17, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Сервомашинка

Мнение от Fantasmos » 04 авг 2019 10:18

Ако ще слагаш аналогови, слагай всички аналогови, ако ще слагаш дигитални, всички дигитални. Дигиталните са по-бързи, ама ако ще летиш скейл някой голям модел, който не е акробатика, аналоговите са по-добре. Да не говорим, че не шумят. За китаеца, Слави е прав - всяко серво го оставям по 2-3 минути да върти на серво тестър. Emax, KST, JX са хубавите китайски серва. От хобикинг - Corona са им читави, но пък там само дигитални съм пробвал, но на самолета който седи в колата и летя при всяка възможност вече три години и сугурно 50 полета не са мръданли. Сега на миг-а ще сложа корони пак, че бях купил една кофа, то па едно не даде брак.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 04 авг 2019 13:58

Основното преимущество на дигиталните машинки е прецизността им на позициониране, което е вследствие от принципа им на работа. Аналоговата винаги ще има различен център, ако е подложена дори на минимален товар - триене на тяги, насмолени панти и др. Тази прецизност е в сила за целия ход на машинката, независимо дали е на празен ход или под товар.
Недостатъците са възможни появи на EMI, като за целта грамотно трябва да се извърши опроводяването в модела и разположението на електронните компоненти, също и задължителното използване на филтри и качествени BEC-ове. Голяма грешка е модел с дигитални серва да се захранва директно от NiMH батерия. Пиковата консумация на ток при тези машинки е толкова голяма, че вътрешното съпротивление на батерията се оказва голямо и се получава моментен спад на напрежението, който води до ресетване на микроконтролера в машинката, а това означава 1-2-3 сек. време, през която тя не отговаря. За летящи знаем какво означава това.
В авиомодели е желателно да се използват дигитални серва, или поне на отговорните за управлението органи. За вторични нужди - газ, колесници и разни джиджибалки може и аналогови.
Не виждам смислено обяснение за нежелателното съвместно използване на аналогови и дигитални серва, напротив, желателно е захранването да се облекчи с аналогови, където е възможно.

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 04 авг 2019 22:55

.......
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:17, променено общо 1 път.
Добри Грабчев


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 4 госта