Сервомашинка

Fantasmos

Re: Сервомашинка

Мнение от Fantasmos » 05 авг 2019 09:20

Не се смесват, защото ако смесиш аналогови и дигитални, трябва да си настроиш приемника да работи на 20мс дори и да може да предава по-бързо сигнала и така се губи ползата изобщо от това да ползваш дигиталните серва. Аз лично слагам само и единствено дигитални серва на максималната им скорост, по-голямо ESC и BEC-a от esc-то. Слагам и по един кондензатор да обере пикове ако има, ама нямам модел с 20 канала, на по-сериозните модели всички казват отделен бек от ESC-то задължително и тн.

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 05 авг 2019 09:52

Всичко зависи от конкретния случай. Принципно си прав. Аз например не изцеждам всичко от дигиталните въобще, а само на опашното серво, а там настройките ги правя от жирото. А и тези милисекунди - спорът е голям. За възприятията и психомоториката на човека тези времена по-скоро остават на ниво теория.

Fantasmos

Re: Сервомашинка

Мнение от Fantasmos » 05 авг 2019 11:36

Важни са ако ползваш стабилизации, аутопилоти и тн. Хората, които летят акробати също твърдят, че се усеща, но то ако си стигнал това ниво едва ли обмисляш аналоговите изобщо.

Потребителски аватар
Slav_s
Site Admin
Мнения: 689
Регистриран: 28 ное 2016 14:54
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сервомашинка

Мнение от Slav_s » 05 авг 2019 17:05

При мен в мануала на едната апаратура пише че се препоръчва работа само с дигитални машинки.
Относно бордовото захранване, всички модели летя с директно захранване с life 6.6V без бек.
С други машинки никога не съм имал проблеми :)
Слави Чорбанов - София 0889290525
Balsa flies BETTER ! ;)

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 05 авг 2019 18:29

Болшинството съвременни машинки са оразмерени за директно захранване от 2 клетки, също и някои приемници. За тези обаче, на които производителят изрично е посочил 4.8 - 6 V никак не е препоръчително. Зависи производителят дали и колко се е презастраховал в преоразмеряването...
Измислил съм си една постановка, която съм нарекъл "синдром на светофара", и която често цитирам в подобни случаи: 5 пъти минавам на червено, нищо не се случва, следователно е безопасно преминаването на червено...
Та всеки сам си решава, лично аз не обичам да се движа по ръба. Съвсем наскоро си наруших принципите и размазах чисто ново моделче, по технически причини.
Относно латентностите - вече толкова много заигравки при различните марки, че и не ги следя, ако не ми се налага.

Потребителски аватар
Slav_s
Site Admin
Мнения: 689
Регистриран: 28 ное 2016 14:54
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сервомашинка

Мнение от Slav_s » 05 авг 2019 20:32

То реално една батерия Nimh 6V заредена не е точно 6v . Съмнява ме малко по високия волтаж да е проблем, предната партита все още си работят. :) единственото кофти за дигиталните машинки е ограничението на хода, това съм го разбрал по кофтия начин :)
Слави Чорбанов - София 0889290525
Balsa flies BETTER ! ;)

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 05 авг 2019 20:55

......
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:14, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Fantasmos

Re: Сервомашинка

Мнение от Fantasmos » 06 авг 2019 09:07

Ето, взимай смело от тия: https://www.banggood.com/Corona-CS238MG ... rehouse=CN

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: Сервомашинка

Мнение от Добри Грабчев » 06 авг 2019 19:45

.......
Последна промяна от Добри Грабчев на 16 авг 2019 08:15, променено общо 1 път.
Добри Грабчев

Потребителски аватар
Марин
Мнения: 930
Регистриран: 20 дек 2016 18:30

Re: Сервомашинка

Мнение от Марин » 06 авг 2019 21:07

Добри, ще ти кажа какво е мнението ми за стари серва. Класическите серва за обратна връзка използват графитни потенциометри, механично свързани към изходящия вал /знам, че го знаеш, пиша за други, които може и да не знаят/. Колкото и да са качествени, ресурсът им е относително малък, от порадъка на няколко десетки К цикъла. Износва се резистивния слой, замърсява се и т.н., което рязко намаля линейността и надеждността на машинката във времето. На Таранисите донякъде са решили проблема, използвайки Rotary Position Sensors на Murata на джойстиците, а техният живот е 1-2 милиона цикъла. При все понастоящем на апаратурите от добрите марки /например Таранис :lol: / поставят магнитни потенциометри, които на практика са вечни. Такива поставят и на серва, но те вече са по-висок клас, съответно по-скъпички. Другото уязвимо място е колектор/четки на моторчето, които също се износват прогресивно. Затова по-скъпите серва вече са с brushless моторчета, там знаеш триещи се части няма, единственото, което старее са неодимовите магнити, но това се случва с темп 10% на 100 години /т.е. да не издребняваме/.
В този смисъл стари серва на модел като твоя е крайно нежелателно. Да, знам какви доходи има един пенсионер в БГ, но по-добре 8 китайски нови машинки, отколкото с наличните. Не ти се меся, просто ти казвам какво мисля по въпроса, а решението, разбира се си е твое.

ПС
Иначе ето три като твоите:
https://www.ebay.de/itm/Graupner-Servos ... SwccFdC5RY


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 4 госта