ЯК -- 54/ 1.3м.

Модели с двигатели с вътрешно горене. 2-тактов, 4-тактов, метанолови и дизел.
Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 09 апр 2018 12:45

Доста трудно стана обличането , но се получи , е, не е идеално , но все пак........
А и теглото до тук ми харесва -- под 1кг.
Следва запушване на дупките около стабилизаторите , но преди това трябва да направя тягите.
На вертикалния ще бъде с метална корда , а на хоризонталния със щанга -- карбонова тръбичка.
DSCN0497.JPG
DSCN0498.JPG
DSCN0499.JPG
DSCN0500.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Петър Алексиев
Велинград

Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 17 апр 2018 19:07

Краси , много ме пришпорваш :D :D
Няма кои знае какъв напредък по моделчето защото много идеи ми се въртят в главата и в краина сметка вече не знам точно какво ще искам от самолетчето :D
Дали да го обличам с воалче което ще доведе до повишаване на теглото , но пък ще стане по-хубаво.
Ако го боядисам така , без воалче , ще е по-грозно но пък по-леко :roll: ---- така , че запецнах :D
Това от една страна , а от друга е , че онзи ден разбрах , че щипките за машинки 3мм. са ми свършили и нямам нито една а ми трябват да мога да прекарам сега кордите и тогава да затворя под хоризонталния стабилизатор.
Сега ме е яд , че не си купих от Казанлък ама късно :D :D
Затворих обаче горната част:
DSCN0502.JPG
DSCN0503.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Петър Алексиев
Велинград

Потребителски аватар
Slav_s
Site Admin
Мнения: 689
Регистриран: 28 ное 2016 14:54
Местоположение: София
Контакти:

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Slav_s » 17 апр 2018 20:01

Определено с воал ще е много по добре, ако няма воал как мислиш да процедираш ? Варианта с ламинатно фолио и отгоре акрилна боя с лак не е лош, аз така правих някои детайли на спита .
Слави Чорбанов - София 0889290525
Balsa flies BETTER ! ;)

Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 17 апр 2018 20:29

Слави , наи-лесното ще е да грундирам и после авто боя кето ще спести малко тегло но пък няма де е поизпипанко.
Ако се заиграя пък с воалче , после авто грундове --- ще стане много лъскаво и като си помисля , че като срещне земята с висока скорост :lol: почвам да давам заден :D
Модела е депронка и не знам някои ( поне до сега ) да го е правил дървен , и си е прототип за да имам база за сравнение.
Това което ме успокоява малко е , че вече го правих веднъж , но беше комбинация от шперплат и облечен с 3мм. депрон целия и си летеше доста добре макар и малко бързичко.
За това се чудя как да го довършвам , бързо или хубаво :D
Петър Алексиев
Велинград

Потребителски аватар
Slav_s
Site Admin
Мнения: 689
Регистриран: 28 ное 2016 14:54
Местоположение: София
Контакти:

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Slav_s » 17 апр 2018 20:38

Само на грунд балсата не остава ли много мека , така не седи ли мека и крехка при хващане? не се ли наранява от по твърди клечки на поляната ? Незнам не съм пробвал да оставя балсата гола само на грунд и боя, другото което се сещам така за да получиш покривност не се ли насмуква с много боя за да стане добре ? Теглото пак се вдига не малко .
Слави Чорбанов - София 0889290525
Balsa flies BETTER ! ;)

Николай
Мнения: 130
Регистриран: 02 мар 2017 20:16

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Николай » 17 апр 2018 20:45

Колко планираш да е полетното тегло?

Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 17 апр 2018 23:03

Слави , на Казанлък крилата на СБАША са точно така , грунд и авто боя.
След грундирането боята не напива през грунда и се пръска тъничко , колкото за цвят.
Но , колко е твърдо или меко не мога да кажа защото до сега не съм правил с воал , може би задоволителна твърдост която върши работа бих казал , но с воал със сигурност ще е по-твърдо , но пък към теглото на грунда и боята ще се прибави и теглото на воала +грунд. За клечките , със сигурност щетите ще са повече без воал.
Все пак , нека да го позавърша още малко и ще реша как да бъде , още повече , че нямам мотор за него.
Петър Алексиев
Велинград

Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 17 апр 2018 23:19

Ники , не планирам тегло защото модела е депронка а аз го правя дървен , за това и периодично го слагам на кантара.
Мисля , че бях писал за размерите но нищо.
Крилото , голяма хорда - 34см.
Малка хорда - 14см.
Разпереност 140см.
Носеща площ - 33,6 кв.дм. х 80гр. =2688гр. ----почти 2,7кг.
Всичко под това тегло ще е от полза.
Петър Алексиев
Велинград

Петър Алексиев
Мнения: 520
Регистриран: 20 дек 2016 20:32
Местоположение: Велинград

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Петър Алексиев » 22 апр 2018 16:32

Мисля , че ще взема компромисно решение :D --- само тялото ще бъде с воалче защото 1мм. балсичка си е тънка и на места доста потдава.
Останалото ( крила и плоскости ) вместо веднъж , ще грундирам няколко пъти и после здраво търкане :D
Отстрани където лепя кабинката подлепвам 5мм. балса за да се увеличи залепващата площ което после ( след боядисването на модела ) ще скрия с лента рекламно фолио.
Кабинките си ги лепя със цианакрелатно лепило.
Откъм тялото залепвам безцветно тиксо за де не залепне кабинката , а по прозрачната част изолационно тиксо пък да не се омаже с лепилото.
DSCN0508.JPG
DSCN0509.JPG
DSCN0510.JPG
DSCN0511.JPG
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.
Петър Алексиев
Велинград

Добри Грабчев
Мнения: 3272
Регистриран: 08 дек 2016 17:20
Местоположение: Хсково

Re: ЯК -- 54/ 1.3м.

Мнение от Добри Грабчев » 22 апр 2018 21:34

Пешо,ти ги подкара серийно! Бравос!
Добри Грабчев


Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 106 госта